29. Stachuriada

To były piękne dwa dni z poezją. Wydarzenie rozpoczął XVII Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”, do którego jury w składzie: Dorota Drozd, Katarzyna Swędrowska, oraz Mariusz Szaban zakwalifikowało 10 wykonawców. Pierwsza nagroda oraz nagroda specjalna przyznana za utwór do tekstu Edwarda Stachury trafiła w ręce duetu Aleksandry Tockiej oraz Bartłomieja Tyburowskiego z Katowic. Otrzymali oni nagrody w wysokości 000 zł i 2 000 zł. Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł przyznano Malwinie Rabendzie, która zaprezentowała się na scenie w towarzystwie pianisty Michała Hadasika. Trzecia nagroda w kwocie 000 zł trafiła do poznańskiego zespołu Part of the Kitchen, a wyróżnienie 1 000 zł zdobył Piotr Weinert z Głogowa. Nagrody finansowe pozyskane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po prezentacjach muzycznych zaprezentowali się uczestnicy 9. Nocnego Turnieju Jednego Wiersza „O Dym Białej Lokomotywy”. Jury w składzie Anna Nawrocka, Dominika Lewicka-Klucznik, Miłosz Kamiński oraz Małgorzata Grouz przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce (1 100 zł) – Elżbieta Cipora, II miejsce (800 zł) – Renata Malinowska, III miejsce (500 zł) – Honorata Roszak-Kotwica oraz trzy równorzędne wyróżnienia w kwocie 200 zł przyznane zostały: Bernadetcie Zamarii, Wacławowi Niwczykowi oraz Łukaszowi Lipińskiemu. Nagrody finansowe także pozyskane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po Przeglądzie i Turnieju obył się koncert zespołu Mikromusic, który przyciągnął na grochowicką polanę wielu słuchaczy. Po koncercie można było przenieść się w okolice ogniska, gdzie do wczesnych godzin porannych odbywało się tradycyjne już Stedogranie.
Drugi dzień rozpoczął się 9. Turniejem Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”, który odbył się pod patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów i Wójta Gminy Kotla. Do walki przystąpiło sześć drużyn z jednostek OSP z terenu Powiatu Głogowskiego, a wyniki prezentowały się następująco: I miejsce (1 000 zł) – OSP Jerzmanowa, II miejsce (800 zł) – OSP Grochowice, III miejsce (600 zł) – OSP Brzeg Głogowski, IV miejsce (200 zł) – OSP ORW, V miejsce (200 zł) – OSP Chociemyśl, VI miejsce (200 zł) – OSP Ruszowice. Po rozgrywkach uczestnicy mogli się posilić pyszną grochówką przygotowaną i ufundowaną przez Wojskowe Koło Łowieckie WILK z Głogowa.
Po rozgrywkach Siekierezady wydarzenie ponownie przeniosło się na scenę, gdzie pojawili się Laureaci głównych nagród XVII Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”, aby odebrać nagrody oraz ponownie zaprezentować się publiczności. Po prezentacjach można było posłuchać trzech pięknych koncertów. Pierwszy z nich to koncert w wykonaniu laureatów I miejsca XV Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję” z 2020 r. – LENDA&KOZUB. Następnie na scenie wystąpił Janusz Radek z zespołem, a zwieńczeniem całego wydarzenia był koncert Andrzeja Poniedzielskiego. Po koncercie dźwięki muzyki można było usłyszeć jeszcze przy ognisko, które ponownie trwało do późnych godzin nocnych.

Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza oraz Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego. Głównymi organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Gmina Kotla, wsparcia udzielili także partnerzy wydarzenia: Nadleśnictwo Głogów, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., 4. Klub Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie. Do pracy zaangażowane były także jednostki OSP Kotla, Grochowice i Chociemyś koordynowane przez Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej Artura Szlempo oraz KGW Grochowice wraz z sołtysem Krystyną Sadowską. Ogromne podziękowania należą się wszystkim darczyńcom, sponsorom oraz reklamodawcom. Byli to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja KGHM Polska Miedź, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Polska Strefa Inwestycji, PeBeKa S.A. – Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Grupa KGHM, Miasto Głogów, GPK Głogów Sp. z o. o., PHU Strefa998, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o. o., Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., Komunikacja Miejska Głogów, Toppoligrafia s.c., Koło Łowieckie WILK Głogów. Patronat medialny objęli: Radio Elka, miedziowe.pl, glogow.info.pl, Głos Głogowa, Tygodnik Głogowski, myglogow oraz Głos Regionu. Podziękowania należą się także Wójtowi Gminy Żukowice Krzysztofowi Wołoszynowi, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, Elżbiecie i Robertowi Jaworskim, Ludmile Woźniak oraz Ewie Gryndzi.

logotyp-stachuriada